References

What clients say

“I would highly recommend the services provided by Ms. Veronika Modravá to companies and managers, who are looking for successful working environment and satisfied motivated employees. Her support during the major structural changes, new approach and process implementation, employee targets evaluation and HR related legal requirements and rules led my business to highly satisfying growth and helped me a great deal in making the best decisions in regards building superb company team satisfied on both end- employees as well as managers on all levels.”

— Veronika Buryánek, Manufacturing Operations Manager, Fastenal Europe

“Veronika helped us to come up with a meetup organisation idea – where the goal is to introduce ourselves into local community of IT programmers, network with them and get a contact for possible future cooperation. For us – a small IT business, that develops complex product in an innovative way – this is an opportunity how to attract same minded enthusiasts and turn them into our future colleagues for relatively low cost. It is obvious that Veronika is experienced in her field and has plenty of knowledge she can hand over.”

— Marie Indráková, Project Manager, sledovanitv.cz

“Verča mi pomohla učesat myšlenky v oblasti reorganizace týmu. Přišla jsem s návrhem a chtěla zpětnou vazbu, zda zvažovaná reorganizace dává vůbec smysl. Prošly jsme možnosti, pojmenovaly příležitosti i rizika, načrtly časovou osu. Z konzultace jsem si odnesla přesně to, co jsem potřebovala. A taky pár bodíků, o kterých mě do té doby ani nenapadlo přemýšlet.”

— Irena Ošťádalová, CEO v Impact Hub Brno

“Byl jsem nadšen z konzultace s Veronikou. Během krátké doby mi dokázala předat potřebné informace pro budování HR kultury v začínajícím startupu. Veronika byla na konzultaci perfektně připravena a také výstupy z konzultace byly velmi dobře strukturovány.”

— Richard Bystřický, Co-Founder a CEO v RepeteBox

“Veronika je profesionál zapálený do své práce a zároveň je to člověk s velkým srdcem. Můžu ji vřele doporučit!”

— Kristína Balážová, Co-founder v Dekoroom

“Dear Mrs. Modravá, I would like to thank you so much for helping me through my difficult working situations. You help me a lot with your broad experience and unbiased opinion. Thank you.”

— David Brtník, Deputy Manager, Peek&Cloppenburg

“Hello everyone! I would like to recommend Veronika Modravá, who helped me as a Career Advisor. I contacted her, because I needed couple of advices how to start the best in Canada’s working environment before my departure there in May 2018. She helped me and advised me on several topics related to employment; how to not look foolish but capable at interview for example. We practiced several different interview scenarios together and constructively worked on improvements. We also discussed my career path – current situation and potential development. She also advised me how to approach it. I really recommend cooperation with her, because Veronika is on top of her field and she helped me a lot. Thank you very much!”

— Radek Lattenberg, CNC Machinist

“Veronika je profesionál ve svém oboru, který miluje to, co dělá, a zasazuje se o rozvoj HR. Má neuvěřitelný přehled, mně blízké lidské hodnoty a přístup. Je to praktik. Nemluví z učebnic, ale ze svých vlastních zkušeností z firem nadnárodních s multikulturním personálem a menších lokálních podniků.”

— Kateřina Málková

“Veronika je TOP člověk s TOP přístupem a profesionalitou. Vřele doporučuji pro jakoukoliv spolupráci.”

— Juraj Vavro

“Kurz Veroniky je profesionálně vedený. Líbí se mi její dlouhodobé směřování v HR, široký a komplexní přehled v problematice, smysl pro detail (který se projevuje i v občerstvení –⁠ hrnečky na kávu, samotná káva, drobné sušenky byly vynikající). Veronika je inspirativní žena.”

— Ester Koňařová

Find more references on my LinkedIn

Create a website or blog at WordPress.com